همه چیز درباره ی ورق استیل و انواع آن

ورق استیل

خرید ورق استیل و انواع آن – قیمت ورق استیل

فولاد ضد زنگ (استنلس استیل)

در این مطلب همه چیز درباره ی ورق استیل و انواع آنرا برای شما شرح خواهیم داد تا در پایان با دید وسیع محصول خود را انتخاب و از پرهام استیل سفارش دهید. الیاژی از فولاد می باشد که اصلی ترین عناصر ان متشکل از اهن کروم و نیکل است. فولاد های ضد زنگ به دلیل مقاومت و استهکام بسیار بالا در برابر خوردگی و سایش و تحمل فشار حرارت در عین حال قابلیت شکل پذیری جوش کاری در دمای بسیار پایین و انعطاف پذیری مناسب مورد توجه بسیاری واقع شده است همه ی این خواص به دلیل وجود دو عامل کروم و نیکل می باشد.

کاربرد های گسترده ای در صنایع شمیایی و بخش پزشکی و حتی مصارف خانگی و حتی دکوراتیو استیل که اگر الیاژ درست در محید درست استفاده شود در دماهایی بسیار بالا مقاوم و ضد خوردگی در مقابل اسید و محلول و در دمای پایین انعطاف پذیر و و خواص جوش کاری و شکل پذیری بسیار زیادی دارا می باشد و به دلیل داشتن ظاهر ماندگار و طیف متنوع طرح در مصارف خانگی و دکوراتیو مورد استفاده میشود
ورق های فولادی ضد زنگ با توجه به کاربرد و نیاز صنایع در گریدهای مختلفی از الیاژ ها در بازار عرضه میشود .پر کاربردترین الیاژ های استنلس استیل معمولا ورق های با گرید 304(استیل نگیر ضد زنگ در مقابل مجاورت با اب) گرید های 430 و 420(استیل بگیر که در مقابل مجاورت با اب زنگ میزند) گرید 316(استیل مقاوم در مقابل تماس با اسید و مواد عالی حل کننده) گرید های 309 و 310 (استیل های نسوز برای مصارف حرارت های بسیار بالا).

همه چیز درباره ی ورق استیل و انواع آن
همه چیز درباره ی ورق استیل و انواع آن

ویژگی های استیل ضد زنگ

فولادهای زنگ‌نزن به دلیل ویژگی غیرفعال شدن خود می‌توانند مقاومت بسیار خوبی دربرابر خوردگی از خود نشان دهند. این فولادها به دلیل شکل گرفتن یک لایه غیرفعال بر روی سطح‌شان که به شدت به ماده زیرین پیوند خورده‌است و از تماس بیشتر ماده به محیط اطراف جلوگیری می‌کند، چنین ویژگی‌ای دارند. برای اینکه این پدیده غیرفعال‌سازی به‌طور پایدار در فولاد اتفاق بیفتد نیاز است که حداقل ۱۰٫۵ درصد از ماده را کروم تشکیل دهد. با داشتن چنین سطحی از کروم حتی اگر خراشی بر روی سطح فولاد ایجاد شود و این لایه از میان برود فولاد می‌تواند خودش را ترمیم کند و اگر گرید به درستی برای محیط کاری انتخاب شده باشد این لایه غیرفعال دوباره شکل می‌گیرد. در غیراین‌صورت شکست غیرفعالی رخ می‌دهد و فولاد زنگ‌نزن، زنگ‌زده و خورده می‌شود.

قیمت استیل

قیمت استیل به عوامل مختلفی بستگی دارد و  با توجه به ابعاد و آلیاژهای آن مشخص می‌شود. آلیاژی از فولاد می باشد که اصلی ترین عناصر ان متشکل از اهن کروم و نیکل است. فولاد های ضد زنگ به دلیل مقاومت و استهکام بسیار بالا در برابر خوردگی و سایش و تحمل فشار  حرارت در عین حال قابلیت شکل پذیری جوش کاری در دمای بسیار پایین  و انعطاف پذیری مناسب مورد توجه بسیاری واقع شده است همه ی این خواص به دلیل  وجود دو عامل کروم و نیکل می باشد.

فولادهای زنگ‌نزن به خاطر مقاومت دربرابر خوردگی خود بسیار مورد توجه هستند که این ویژگی با افزایش میزان کروم افزایش می‌یابد. افزودن عنصر مولیبدن باعث افزایش مقاومت به خوردگی فولادهای زنگ‌نزن در مقابل اسیدهای کاهنده و دربرابر خوردگی در محلول‌های کلرایدی می‌شود. به همین دلیل، انواع مختلفی از فولاد زنگ‌نزن با میزان مختلف کروم و مولیبدن برای مطابقت با محیطی که آلیاژ باید تحمل کند وجود دارد. مقاومت فولاد زنگ‌نزن به خوردگی و زنگ‌زدگی، نیاز به نگهداری کم و درخشش بالا، آن را تبدیل به یک ماده ایده‌آل برای بسیاری از کاربردها که در آن هم نیاز به استحکام بالا و هم نیاز به مقاومت به خوردگی بالا است کرده‌است.

گنبد مصلی قدس در شهر قم از فولاد زنگ‌نزن ساخته شده‌است تا دربرابر زنگ‌زدگی در شرایط مختلف آب‌وهوایی مقاوم باشد.
فولاد زنگ‌نزن به شکل ورق، صفحه، میله، سیم و لوله ساخته می‌شود و در وسایل آشپزخانه، کارد و چنگال، ابزارهای جراحی، لوازم خانگی بزرگ؛ مصالح ساختمانی، تجهیزات صنعتی (برای مثال در کارخانجات کاغذسازی، کارخانه‌های شیمیایی، تصفیه خانه آب)؛ و مخازن ذخیره آب و مخازن مواد شیمیایی و محصولات غذایی (به عنوان مثال، تانکرهای مواد شیمیایی و تانکرهای کامیونی) استفاده گردد. ویکی پدیا

 

قیمت استیل
قیمت استیل

ورق استیل و انواع آن

در حال حاضر بورس ورق استیل شامل انواع ورق های زیر می باشد:

 • ورق استیل 304، 304L
 • ورق استیل 316، 316L
 • ورق استیل 321
 • ورق استیل 309S
 • ورق استیل 310S
 • ورق استیل 4841
 • ورق استیل 430
 • ورق استیل 410 در سطوح براق، خشدار روکشدار، مات، طرحدار و . . .

حال به شرح کامل و توضیح در خصوص هر یک از سری های ورق استیل می پردازیم:

ورق استیل سری 200

آلیاژهای آستینیتی کروم، نیکل و منگنز اصلی ترین مواد تشکیل دهنده ترکیبات این نوع ورق استیل می باشد.

 • ورق استیل 201: از نوع آستینیتی بوده و از طریق نورد سرد ساخته می شود.
 • ورق استیل 202: از نوع آستنیتی بوده و یک ترکیب فولاد ضد زنگ محسوب می شود.

 

ورق استیل سری 300

 • ورق استیل 301: این ورق بسیار انعطاف پذیر بوده و قابلیت شکل گرفتن زیادی دارد. قابلیت جوشکاری خوب و مقاومت سایشی بالا از جمله ویژگی های اصلی آن محسوب می شود.
 • ورق استیل 302: مقاومت خوردگی برابر با ورق استیل 304 داشته و البته به دلیل کمی کربن اضافی مقاوم تر نیز است.
 • ورق استیل 303: شکل پذیری بهتری نسبت به ورق استیل 304 به دلیل گوگرد و فسفر اضافه دارا می باشد.
 • ورق استیل 304: رایج ترین نوع ورق استیل ضد زنگ می باشد که نام گذاری کلاسیک آن ورق استیل 18/8 می باشد. این اعدا به ترتیب بیان گر درصد کروم و نیکل این ورق هستند.
 • ورق استیل 304L. نسخه کم کربن ورق استیل 304 می باشد. برای جوشکاری بسیار مناسب است.
 • ورق استیل 309: از نظر مقاومت حرارتی بهتر از 304 عمل می کند.
 • ورق استیل 316: بعد از ورق استیل 304 ورق استیل 316 بیشترین کاربرد را در صنایع مختلف به خود اختصاص می دهد. به دلیل استفاده از آلیاژ مولیبدن برای استفاده در صنایع غذایی و فرآورده های دارویی کاربرد داشته و کمترین میزان آلودگی فلزی را به خود اختصاص می دهد. همچنین به دلیل دارا بودن مقاومت خوردگی بالاتر نسبت به 304 در صنایع دریایی نیز بسیار پرکاربرد می باشد. یکی دیگر از صنایع پر مصرف 316 ساعت سازی ها هستند. این ورق قادر به تحمل گرمای 2000 درجه فارنهایت را نیز داشته و از آن برای ساخت آستر دودکش ها نیز استفاده می شود.
 • ورق استیل 316L: نسخه کم کربن ورق استیل 316 می باشد.
 • ورق استیل 317: از نوع فولاد ضد زنگ بوده و به دلیل داشتن درصد قابل توجهی مولیبدن مقاومت بسیار بالایی در برابر حمله مواد شیمیایی دارد. در این رده عملکرد این ورق از 304 نیز بهتر می باشد. استحکام کششی بالا، تحمل تنش عالی و قدرت خزش قابل قبول از جمله سایر ویژگی های ورق استیل 317 می باشند.
 • ورق استیل 321: مشابه ورق 304 در هنگام جوشکاری خطر پوسیدگی جوش به دلیل افزودن تیتانیوم در آن بسیار کمتر است.

 

ورق استیل سری 400

 • ورق استیل 405: دارای ترکیباتی مخصوص جوشکاری می باشد.
 • ورق استیل 408: با 11 درصد کروم و 8 درصد نیکل مقاومت بالایی در برابر حرارت داشته اما در برابر خوردگی ضعیف عمل می نماید.
 • ورق استیل 409: این ورق از جمله ارزان ترین انواع ورق استیل می باشد که بیشتر برای اگزوز خودرو به کار می رود.
 • ورق استیل 410: دارای مقادیر قابل توجهی آهن بوده و در برابر سایش و خوردگی بسیار مقاوم است.
 • ورق استیل 416: به دلیل داشتن گوگرد اضافی شکل پذیری و ماشین کاری بالایی دارد.
 • ورق استیل 420: برای ساخت انواع کارد و چنگال به کار گرفته می شود.
 • ورق استیل 430: از این ورق برای ساخت مواد تزئینی بیشتر استفاده می‌شود. به دلیل شکل پذیری خوب تزئینات خودروها را با استفاده از این ورق آماده می نمایند.
 • ورق استیل 440: با درجه حرارت بسیار بالا تولید می شود. در صنایع ساخت و تولید کارد و چنگال به دلیل کربن بالا کاربرد دارد. این ورق می تواند یکی از سخت ترین انواع فولاد ضد زنگ محسوب شود. خود به انواع و درجه های مختلفی تقسیم شده که در هر یک از انواع آن با افزودن ترکیباتی قابلیتی خاصی تقویت یافته است.
 • ورق استیل 446: برای کار در درجه حرارت بسیار بالا مناسب است.

ورق استیل سری 500

 • به دلیل دارا بودن مقادیر کروم در برابر حرارت مقاومت بسیار بالایی دارند.

ورق استیل سری 600

 • ورق استیل 601 تا 604: با درصد آلیاژ کم مارتنزیتی
 • ورق استیل 610 تا 613: فولاد سخت کننده ثانویه مارتنزیتی هستند.
 • ورق استیل 614 تا 619: فولادهای کروم دار ماتنزیتی می باشند.
 • ورق استیل 630 تا 635: فولاد ضد زنگ نیمه جامد ماتنزیتی هستند. 17 درصد کروم و 4 درصد نیکل از اصلی ترین مواد به کار رفته در آنها است.
 • ورق استیل 650 تا 653: فولادهای آستینیتی هستند که توسط نورد گرم تقویت می شوند.
 • ورق استیل 660 تا 665:ساخت لوله های فولادی، ساخت صفحه کشتی و سکوهای دریایی، صفحات فولادی مقاوم در برابر آب و هوا، بشقاب فولادی دیگ بخار و فشار، لوله های فولادی و صفحات فولادی به کار رفته در خودرو نیز از دیگر موارد استفاده ورق استیل در صنعت می باشند.

ورق استیل دکوراتیو

 • در زیباسازی بخش‌های مختلف ساختمان، همچون نمای بیرونی، بدنه داخلی و خارجی کابین آسانسور، از ورق استیل دکوراتیو در طرح‌های متنوع استفاده می‌شود.
ورق استیل دکوراتیو
ورق استیل دکوراتیو

چگونگی تشخیص آلیاژ استیل در هنگام خرید!

تقریبا کار دشوار و غیر ممکنی است تمام ورق های استنلس استیل موجود در بازار ظواهر یکسانی دارند و نمی توان با چشم متوجه آلیاژ ورق استیل شد فقط در صورت آنالیز ورق در آزمایشگاه و دستگاه های آنالیز همراه میتوان آلیاژ درست ورق را فهمید و فقط در گرید های 304 و 430 به دلیل خواص مغناطیسی ورق میتوان با آهنربا تشخیص داد کدام ورق استیل 430 به خود آهنربا جذب میکند و کدام ورق استیل نگیر 304 عدم جذب آهنربا دارد.

 

استیل بگیر و نگیر چیست؟

تفاوت استیل بگیر و نگیر

استیل آلیاژهای 430 و 304 که در ایران به اسم استیل بگیر و نگیر شناخته می شود. دلیل این نامگذاری خاصیت مغناطیسی و ضد زنگ بودن آن است در استیل 430 اگر آهنربا به نزدیکی ان ببریم آهنربا جذب آن میشود ولی در استیل 304 جاذبه ای صورت نمیگیرد و همچنین به دلیل ضد زنگ بودن 304 در معرض آب و برعکس استیل 430 در معرض آب زنگ میزند در ایران به آلیاژ 430 استیل بگیر و 304 استیل نگیر می گویند.

 

جمع بندی و نتیجه گیری در رابطه با خرید ورق استیل

با وجود استانداردهای متنوع و انواع مختلفی از ورق استیل، صنایع مختلف می بایست با مطالعه مشخصات فنی آنها به صورت کمی اقدام به انتخاب نمونه مناسب برای خود نمایند. این ورق ها بسته به ضخامت و آلیاژهای مورد استفاده قیمت های مختلفی را نیز دارا بوده و از این نظر بهتر است قبل از اقدام به خرید حتماً درباره استانداردهای به کار رفته در آنها مطمئن شوید.

صنعت ساخت ورق استیل یکی از صنایع بسیار بزرگ و قدرتمند در جهان است که در سال های اخیر کشورهای آسیایی نیز با تولیدات خود وارد عرصه رقابت در این مقوله شده اند. از این رو در انتخاب برند ورق استیل نیز می بایست دقت لازم را داشته باشید.

 

برای خرید ورق استیل با ما تماس بگیرید:

021-66396819 | 0912.856.46.75

مدیر تولید محتوای پرهام استیل
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *